Новини проекту
Спільноті адміністраторів сайтів шкіл та ліцеїв!
Новий навчальний рік!
Найзахопливіші детективи для підлітка
Wizeclub Education: курси додаткової освіти в Україні
Що робити, якщо болить поперек
Онлайн академія Mate academy – від мрії потрапити в IT до першої роботи
Мобільні додатки для підтримки організації навчання та співпраці в освітньому процесі
Школа англійської для дітей: важливість навчання та як вибрати кращу школу
Хто такий Зевс?
Вивчаємо англійську за допомогою читання
Благодійність та соціальна відповідальність бізнесу
Як обрати надувний басейн?
Як створити і розкрутити групу у Фейсбуці без блокування
Практичні рекомендації по вибору школи англійської мови
Options for checking articles and other texts for uniqueness
Різниця між Lightning та USB Type-C: одна з відмінностей iPhone
Столична Ювелірна Фабрика
Відеоспостереження у школі: як захистити своїх дітей?
Чим привабливий новий Айфон 14?
Розширений пакет за акційною ціною!
iPhone 11 128 GB White
Програмування мовою Java для дітей — як батьки можуть допомогти в навчанні
Нюанси пошуку репетитора з англійської мови
Плюси та мінуси вивчення англійської по Скайпу
Роздруківка журналів
Either work or music: 5 myths about musicians and work
На лижі за кордон. Зимові тури в Закопане
Яку перевагу мають онлайн дошки оголошень?
Огляд смартфону Самсунг А53: що пропонує південнокорейський субфлагман
БЕЗПЕКА В ІНТЕРНЕТІ
Вітаємо з Днем Вчителя!
Портал E-schools відновлює роботу
Канікули 2022
Підписано меморандум з Мінцифрою!
Голосування
Як Вам новий сайт?
Всього 17 чоловік

Новини

Дата: 17 жовтня 2023 о 11:37, Оновлено 8 грудня 2023 о 12:34

Насильство в сім’ї. Його прояви, наслідки, захист та профілактика.

На жаль, в нашому суспільстві переважає думка, що проблеми жорстокого поводження із членами сім’ї є внутрішньою проблемою цієї сім’ї і не потребує втручання суспільства, а тим більше держави. Але саме право на захист від насильства над особою, особливо в сім’ї, є одним із найголовніших прав громадян та дітей зокрема.

Ще недавно в нашому суспільстві вважалося неприйнятним говорити відверто про насильство в сім’ї. Проте ця форма насильства існує давно і зустрічається досить часто: вона розповсюджена серед людей різних національностей, різного фінансового та соціального статусу, в сім’ях віруючих та атеїстів. Більше того, таке насильство ніяк не можна пояснити економічною нестабільністю, оскільки воно наявне й у відсталих, і в економічно розвинутих країнах.

Найчастіше насильство проявляється в сім’ї. Це реальна дія чи погроза фізичної, сексуальної, психологічної або економічної образи та насильство з боку однієї особи щодо іншої, з якою вона має чи мала інтимні або інші значущі стосунки.

Витоки насильства в сім’ї закладено у звичаях суспільства, в системі норм і правил, які передбачають для чоловіків, жінок та дітей різну визначену поведінку: активну та агресивну для чоловіків, поступливу для жінок і покірну для дітей. Значною мірою така поведінка є наслідком традиційного виховання, за якого агресивна поведінка чоловіків розглядається як єдиний та прийнятний спосіб вирішення проблем. Хлопчиків навчають бути напористими у досягненні своє мети, тоді як дівчаток вчать терпіти й пристосовуватися. Результатом такого впливу сім’ї та оточення є нинішня сумна картина насильства над жінками в нашій країні. Крім того, воно може здійснюватися й над іншими членами сім’ї, особливо над дітьми.

Насильство в сім’ї дуже впливає на життя дітей і підлітків. Третина дітей в Україні щороку спостерігають акти насильства в сім’ї. Діти, матері яких зазнали знущань, у шість разів частіше намагаються покінчити життя самогубством, 50% з них схильні до зловживань наркотиками та алкоголем.

Часто насильство виявляється як комбінація фізичної, сексуальної та/або емоційної образи.

Щоб визначити ступінь насильницьких дій, досить з’ясувати такі випадки насильства:

Фізичне насильство: хтось дитину штовхає, завдає болю ляпасами, стусанами, ударами кулаків; жбурляє предмети, загрожує зброєю або завдає ран; фізично перешкоджає при спробі вийти з дому; закриває ззовні дитину в помешканні; залишає одну в небезпечних місцях; відмовляється допомогти, коли дитина хвора; перешкоджає при спробі звернутися за медичною допомогою; не дає заснути вночі; відмовляється купувати продукти харчування та інші необхідні для дитини товари; псує її майно; ображає батьків, молодших братів та сестер; загрожує заподіяти шкоду родичам або друзям.

Сексуальне насильство: поводяться з дитиною як з сексуальним об’єктом; змушують роздягатися проти її волі; змушують вступати в статевий акт проти волі дитини, ґвалтують її; здійснюють статевий акт з особливою жорстокістю; змушують вступати у статевий акт після побоїв; змушують дивитися і/або повторювати порнографічні дії. За статистикою, одна третина підлітків зазнає насилля в інтимних стосунках.

Емоційна образа: постійно дитину принижують, кричать на неї та/або кривдять (наприклад, говорять, що вона занадто товста, худа, дурна і т.д.); ігнорують почуття дитини; висміюють її переконання; забороняють виходити на вулицю, гратися з однолітками; маніпулюють нею, використовуючи при цьому неправду й незгоду; кривдять її родичів і друзів або проганяють їх; критикують її, висміюють.

Економічне насилля: економічні утиски (не давати грошей, машину, кредитні картки для зняття грошей з рахунку жертви та витрата їх на себе; використання правової системи проти жертви).

Найнебезпечніше те, що насильство дає дуже серйозні негативні соціальні наслідки. Воно породжує терор, безладдя; відчуття відсутності допомоги, невпевненості, безнадійності або безсилля; відчуття провини; відчуття придушення волі; примари; відсутність самоповаги; настирливі спогади; напади страхів, депресію; фобії, смуток; роздуми про самогубство; самозвинувачення; втрату довіри; сумніви щодо віри в щось; наркотичну/алкогольну залежність; жагу помсти.

Наслідки домашнього насильства для дітей:

Діти з сімей, у яких практикується насильство, відчувають постійний психологічний дискомфорт, для них це справжня трагедія.

Існуєд  ряд спільних ознак, що характеризують переживання та поведінку більшості таких дітей.

Страхи. Діти з сімей, де практикується насильство, переживають відчуття страху. Цей страх може проявлятися різним чином: від занурення в себе та пасивності до насильницької поведінки.

Зовнішні прояви поведінки. Мала дитина не може знати, коли відбудеться наступний спалах насильства, де та наскільки сильним він буде. В результаті, вразливість та відсутність контролю над ситуацією призводять до проявів впертості у поведінці, відмови розмовляти та агресивних вчинків.

Нездатність виразити почуття вербальне. Спостерігаючи за практикою насильства в сім’ї, діти доходять висновку, що насильство – це спосіб, яким дорослі вирішують свої конфлікти та наболілі проблеми. Оскільки ніхто не показав цим дітям, як слід говорити про їхні почуття, думки, вони часто не знають, що переживають або відчувають, і як можна виразити свої емоції та почуття у вербальній формі.

Жорстоке поводження з дітьми в подальшому формує з них соціально-дезадаптованих людей, не здатних створювати повноцінну сім’ю, бути гарними батьками, а також є поштовхом до відтворення жорстокості по відношенню до власних дітей.

Отже, дитина потребує соціально-правового захисту.

Про соціальний захист дитини можна говорити у двох аспектах. У широкому розумінні соціальний захист передбачає гарантію основних прав, зафіксованих у Конвенції ООН про права дитини. У вузькому розумінні це означає створення умов для вільного розвитку духовних та фізичних сил дитини, пробудження її активності. Соціальна захищеність не має вікових рамок. Але чим менше дитина, тим більше вона потребує захисту!

Як же захистити дитину? Що можна зробити, щоб запобігти жорстокому поводженню з дітьми та насильству в сім’ї? Хто повинен зупинити цикл знущань?

Це можуть і повинні зробити матір та батько! Якщо кривдником є батько, то лише жінка може захистити своїх дітей і себе саму. Якщо кривдником є жінка, то батько може перервати насильницькі стосунки і захистити дітей.

План заходів 16 днів проти насильства у 2023-2024 н.р.

з/п

Назва заходу

Категорія учасників

Термін проведення

Відповідальні за проведення

1

Виставка матеріалі у шкільній бібліотеці з питань запобігання насиллю та гендерній дискримінації

1-11 класи

25.11.2023-10.12.2023

Бібліотекар

2

Виставки малюнків «Світ без жорстокості»

1-4 класи

25.11.2023-10.12.2023

Класні керівники 1-4 класів, педагог-організатор

3

Акція « Світ крізь помаранчеву призму. Стоп насильство»

5 – 11 класи

Соціальний  педагог, педагог-організатор

4

Сімейний флешмоб «Сім’я: територія безпеки» (у соціальній мережі facebook)

1-11 класи

25.11.2023-10.12.2023

Класні керівники 1-11 класів, соціальний педагог, педагог-організатор

5

Виготовлення інформаційних буклетів з питань протидії торгівлі людьми, запобігання та протидії домашньому насиллю, насильству стосовно дітей, подолання безпритульності, бездоглядності

5- 11 класи

25.11.2023-10.12.2023

Педагог-організатор, соціальний педагог, практичний психолог

6

Казкотерапія «Країна теплого пуху»

Заняття « Як захистити себе від насилля»

Квест «Ми проти насильства»

Бесіда з елементами тренінгу « Дивися на нас як на рівних»

Заняття « Ми маємо захищати свої права»

1-4 класи

5-6 класи

7 клас

8-9 класи

10-11 класи

25.11.2023-10.12.2023

Соціальний   педагог, практичний психолог

7

Шкільний відеолекторій: демонстрація соціальних відеороликів

1-9 класи

25.11.2023-10.12.2023

Класні керівники

8

Флешмоб «Наші долоні проти насильства»

1-4 класи

29.11.2023

Педагог-організатор , практичний психолог

9

Уроки доброти «Доброта врятує світ»

1-4 класи

01.12.2023-04.12.2023

Класні керівники

10

Інформаційно-просвітницькі заходи з питань правової освіти учнівської молоді із залученням працівників соціальної служби, ювенальної превенції

5-9 класи

25.11.2023-10.12.2023

Соціальний педагог

11

Розміщення на офіційному вебсайті ліцею та сторінці facebook  інформаційних матеріалів для батьків з питань профілактики насильства у сім’ї

Батьківська громадскість

25.11.2023-10.12.2023

Соціальний педагог

12

Акція «Червона стрічка», «Серце людяності та розуміння».

Учні ліцею. педагоги

01.12.2023

Педагог-організатор, соціальний педагог, практичний психолог

13

Година спілкування «Країна без корупції – країна з майбутнім»

8-9 класи

07.12.2023

Педагог-організатор

Класні керівники 9-11 класів

14

Лялькова вистава « Подорож в країну прав»

1-4 класи

08.12.2023

Педагог-організатор, соціальний педагог, практичний психолог

15

Інформаційний дайджест,   присвячений проблематиці прав людини (за окремим планом)

5-11 класи

08.12.2023

Вчитель основ правознавства

Рекомендації: як заспокоїти дитину, яка злякалася

Психологи ДСНС розповіли, як діяти, якщо дитина побачила щось шокуюче і налякана. Адже наші діти, на жаль, теж бачать страшне обличчя війни.

Психологи ДСНС України оприлюднили низку порад щодо того, як допомогти дитині, якщо вона почула або побачила щось шокуюче і злякалася.

На жаль, наші діти теж бачать страшне обличчя війни, нарівні із дорослими, переживають це жахіття і можуть стати свідками шокуючих подій. Ми повинні їм допомогти впоратися з цим, — йдеться у повідомленні.

Рятувальники радять у жодному разі не сварити і не соромити дитину за її переляк. Зазначається, що страх є природним і нормальним почуття, частиною інстинктивної програми самозбереження.

Він не піддається контролю у дітей, проявляється на фізичному рівні — здригання, плаксивість, порушення сну і апетиту, нервові тіки, заїкання, — зазначено у повідомленні.

Дорослим радять, якщо вони побачили, що дитина сильно налякана, заспокоювати її, міцно її обіймати, зігрівати своїм тілом, гладити по спині, оскільки це допоможе зняти напругу.

Нехай дитина плаче, якщо їй це потрібно. Не зупиняйте, не заговорюйте, дайте виплакатися, просто будьте поруч і показуйте свою любов, — радять психологи.

При цьому дорослим треба обговорювати з дитиною те, що вона побачила.

Проговоріть за дитину те, що вона не може сформулювати сама: «Ти так сильно злякалася, коли побачила…». Так ви допоможете їй випустити страх назовні. Як і будь-яка сильна емоція, яка залишається всередині, страх «тисне» на дитину, створює постійну напругу. А якщо випустити його назовні, як повітря з кульки, він втрачає свою силу, — уточнили у ДСНС.

Під час розмови з дитиною дорослим варто спробувати створити безпечну і спокійну обстановку, обіймати дитину, якщо вона не противиться, говорити повільно і неодмінно робити паузи, щоб дитина вона мала час зрозуміти, а дорослий — тримати почуття під контролем.

Психологи зазначають, що здебільшого, однієї розмови недостатньо і доводиться повторювати багато разів різними словами, згадуючи подробиці того, що сталося. Це дорослим радять робити до того моменту, поки вони не відчують, що страх дитини поступово зменшується.

І головне — підтримуйте дитину кожного разу, коли вона згадує те, що трапилося і хоче поговорити про це («А пам’ятаєш, мамо, як я злякалася вибуху?»), — йдеться у повідомленні.

Дорослим психологи ДСНС радять розповідати дитині про свої почуття і страхи у стилі «Мені теж було страшно».

Дозвольте собі та дитині боятися — не намагайтеся переконати її в тому, що насправді вона не боїться, що у неї не було приводу боятися або в тому, що насправді все це не страшно, — уточнюють спеціалісти.

Дорослим рекомендують запропонувати дитині намалювати свій страх або те, що злякало, — це допоможе їй впоратися з емоціями. При цьому зазначається, що дитина сама обере, у який спосіб це зробити.

Психологи зазначають, що деякі діти малюють або ліплять сцену, якої злякалися, з точністю до найдрібніших деталей, деякі — покривають листи чорною або червоною фарбою, до дірок черкають на папері ручкою.

Не варто направляти дитину до якогось «правильного» шляху вираження або оцінювати художні достоїнства результату, адже основне — виплеснути назовні те, що гнітить дитину всередині, — йдеться у порадах фахівців.

Дорослим радять пам’ятати, що дитина не вміє керувати своїми почуттями та емоціями.

Та і не всім дорослим це добре вдається. Тому головне завдання — допомогти дитині в цьому. Будьте поруч, тримайтеся і не здавайтеся самі. Ми переможемо, — констатують психологи ДСНС.

Коментарі:
Залишати коментарі можуть тільки авторизовані відвідувачі.