Новини проекту
Новий навчальний рік!
Найзахопливіші детективи для підлітка
Wizeclub Education: курси додаткової освіти в Україні
Що робити, якщо болить поперек
Онлайн академія Mate academy – від мрії потрапити в IT до першої роботи
Мобільні додатки для підтримки організації навчання та співпраці в освітньому процесі
Школа англійської для дітей: важливість навчання та як вибрати кращу школу
Хто такий Зевс?
Вивчаємо англійську за допомогою читання
Благодійність та соціальна відповідальність бізнесу
Як обрати надувний басейн?
Як створити і розкрутити групу у Фейсбуці без блокування
Практичні рекомендації по вибору школи англійської мови
Options for checking articles and other texts for uniqueness
Різниця між Lightning та USB Type-C: одна з відмінностей iPhone
Столична Ювелірна Фабрика
Відеоспостереження у школі: як захистити своїх дітей?
Чим привабливий новий Айфон 14?
Розширений пакет за акційною ціною!
iPhone 11 128 GB White
Програмування мовою Java для дітей — як батьки можуть допомогти в навчанні
Нюанси пошуку репетитора з англійської мови
Плюси та мінуси вивчення англійської по Скайпу
Роздруківка журналів
Either work or music: 5 myths about musicians and work
На лижі за кордон. Зимові тури в Закопане
Яку перевагу мають онлайн дошки оголошень?
Огляд смартфону Самсунг А53: що пропонує південнокорейський субфлагман
БЕЗПЕКА В ІНТЕРНЕТІ
Вітаємо з Днем Вчителя!
Портал E-schools відновлює роботу
Канікули 2022
Підписано меморандум з Мінцифрою!
Голосування
Як Вам новий сайт?
Всього 17 чоловік

ПРОФСПІЛКА

Дата: 14 жовтня 2023 о 23:49, Оновлено 17 жовтня 2023 о 12:06

Сторінка Профспілки працівників освіти та науки України

Профспілка освіти. Проблеми та досягнення.

Профспілка працівників освіти і науки України – найчисельніша  Всеукраїнська громадська профспілкова організація, яка об’єднує в своїх рядах  працівників закладів та установ освіти, студентів, аспірантів, докторантів  закладів вищої освіти та учнів закладів професійно-технічної освіти, а також  непрацюючих пенсіонерів.

Федерація професійних спілок України є найбільш чисельним профспілковим об’єднанням в Україні. В її лавах нараховується понад 4,8 мільйонів членів профспілок. До складу ФПУ входять 44 Всеукраїнські профспілки і 25 профоб’єднань.

Профспілка працівників освіти і науки України станом на 1 січня 2021  року нараховувала у своїх лавах 1 440 721 члени профспілки, серед яких 934 786

 працівників (або 64,9%), 410 226 студентів (або 28,5%), 24 983 учнів закладів  професійно-технічної освіти (або 1,7%) та 70 726 пенсіонерів, які припинили  свою трудову діяльність і перебувають на профспілковому обліку (або 4,9%).

Станом на 1 січня 2021 року в  структурі обласної організації налічується 31 територіальна профспілкова організація, 10 первинних профспілкових організацій вищих навчальних закладів І-ІV рівнів акредитації, з них: 5—працівників, 5 –студентів, 25- професійно-технічних навчальних закладів І-ІІІ рівнів атестації, 16-інших первинних профспілкових організацій.

Обласна організація об’єднує 45611 члени Профспілки, у тому числі, 29445 працівників навчальних закладів і установ освіти, 10418 студентів ВНЗ I-IV рівнів акредитації, 5007 учнів ПТНЗ І-ІІІ рівнів атестації та 741 непрацюючих пенсіонерів. Профспілкова організація об'єднує 948 первинних профспілкових організацій.

  

Діяльність Профспілки щодо захисту трудових, соціально-економічних прав та інтересів працівників галузі можна умовно поділити на три рівні:  державний, обласний, місцевий.

Державний

Одним з основних напрямів діяльності є участь галузевої Профспілки у погодженні нормативно-правової бази, яка регулює життя освітян. Це, зокрема, Закони України, постанови КМУ, укази Президента тощо.

За останні кілька років було прийнято два визначальних освітянських закони (Закон «Про освіту» та Закон «Про повну загальну середню освіту»).  Якщо зробити порівняльний аналіз перших законопроєктів та остаточних Законів, то різниця відчутна. Зокрема, галузевій Профспілці, завдяки переговорам з законотворцями, а інколи й акціям протесту, вдалось не допустити:

  • встановлення 8ми годинного робочого дня для педагогічних працівників;
  • обов’язкове укладання контрактів з педпрацівниками;
  • обов’язкова сертифікація (обо’язковою залишилась атестація, сертифікація за бажанням);
  • переведення доплат за класне керівництво, за перевірку зошитів, за завідування кабінетами в категорію надбавок ( тобто переведення в категорію необов’язкових).

Вдалось домогтись встановлення поетапного збільшення заробітної плати педагогічних працівників.

В липні 2019 року за наполяганням Профспілки працівників освіти і науки України збільшено тривалість щорічних відпусток деяким категоріям педагогічних працівників закладів дошкільної освіти.

      В 2020 році у Верховній Раді України були зареєстровані проєкти законів «Про працю» (реєстр. № 2708), «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України (щодо окремих питань діяльності професійних спілок)» (реєстр. № 2681), «Про внесення змін до Кодексу законів про працю України щодо додаткових підстав для звільнення» (реєстр. № 2584) та деякі інші.

          Під гаслами нібито забезпечення балансу інтересів працівників і роботодавців, залучення інвестицій і, так званого, впорядкування діяльності професійних спілок, в порушення норм Конституції України та основоположних міжнародних актів, ратифікованих Україною, владою пропонувалось:

•звільнення працівників без будь-яких підстав за бажанням роботодавця і без вихідної допомоги (ст. 35 проекту № 2708);

• наділення роботодавця необмеженими правами на звільнення працівника у зв’язку з порушенням ним трудового договору (ст. 36 проекту № 2708);

• скасувати державну гарантію мінімальної заробітної плати на рівні не нижче прожиткового мінімуму, а також встановлення посадових окладів (ставки) на рівні 50% від мінімальної заробітної плати (ст.ст. 65,67 проєкту № 2708);

• впровадження надурочної роботи без обмежень на законодавчому рівні та скорочення доплати за неї в 5 разів (ст.ст. 48, 71 проекту № 2708);

• впровадження трудових договорів з нефіксованим робочим часом (ст. 22 проєкту № 2708).

          Завдяки численним зверненням до усіх гілок влади, неодноразовим акціям протесту, залученню міжнародних партнерів (Міжнародної організації праці, Європейської конфедерації профспілок)  профспілкам вдалось не допустити прийняття цих ганебних законопроєктів.

          На жаль, спроби наступу на права працівників та профспілок тривають і в 2021 році. Розроблений Мінекономіки законопроєкт викликає багато зауважень, зокрема:

  • звуження прав працівників через індивідуальні положення трудового договору;
  • необгрунтоване розширення підстав для звільнення працівника роботодавцем;
  • впровадження повної матеріальної відповідальності працівника;
  • усунення профспілок від  процедур узгодження змін умов праці, відпочинку та режиму роботи;

Як наслідок, працівник буде повністю залежати від волі роботодавця. Саме тому Профспілка буде усіма методами протистояти прийняттю даного законопроєкту. 

          Ще одним напрямом діяльності галузевої профспілки на державному рівні є укладання Галузевої угоди між ЦК Профспілки Працівників освіти і науки України та Міністерством освіти України, яка передбачає додаткові, порівняно з чинним законодавством, права та гарантії. Відповідно до Закону України «Про колективні договори та угоди» норми Галузевої угоди є обовязковими для виконання. Серед останніх змін, що були внесені до Галузевої угоди в січні 2021 року в зв’язку із складною ситуацією, пов’язану з гострою распіраторною хворобою COVID-19 зокрема, рекомендовано керівникам закладів та установ освіти і науки:

  • надавати працівникам закладів та установ освіти, які захворіли та перенесли гостру респіраторну хворобу COVID-19, спричинену коронавірусом SARS-CoV-2, а також захворіли та перенесли це інфекційне захворювання члени їхніх сімей чи близькі родичі, чи втратили через нього членів сім’ї або близьких родичів матеріальну допомогу в розмірі не менше мінімальної заробітної плати;
  • встановити доплати медичним працівникам закладів та установ освіти в розмірі 50% мінімальної заробітної плати, як таким, що забезпечують життєдіяльність населення, як це передбачено постановою Кабінету Міністрів України від 9 червня 2020 р. № 610 року «Деякі питання оплати праці медичних та інших працівників закладів охорони здоров’я» для фахівців, які відповідають кваліфікаційним вимогам, затвердженим Міністерством охорони здоров’я».

Обласний

Постійна робота щодо захисту прав та інтересів працівників галузі триває і на обласному рівні. Обласна організація Профспілки завжди тримає руку на пульсі тих процесів, які відбуваються в галузі як на державному, так і на обласному рівнях, та намагається оперативно реагувати на виклики.

Як обласна, так і нижчестоящі територіальні організації за потреби звертаються до Президента України, Кабінету Міністрів України, до народних депутатів України від  територіальних округів Хмельницької області з питань захисту прав і інтересів членів Профспілки. Це, зокрема, питання недопущення підняття комунальних тарифів, збільшення видатків на освіту в державному бюджеті, наступ на права працівників та профспілок.

Останнім (19.04.2021р.) було звернення до народних депутатів України про підтримку законопроєкту «Про внесення змін до Закону України «Про повну загальну середню освіту» (щодо відновлення конституційних прав працівників закладів загальної середньої освіти, яким призначено пенсію за віком). Зазначеним законопроектом передбачено скасування норм абзацу третього, частини другої, статті 22 Закону України «Про повну загальну середню освіту» щодо укладення з педагогічними працівниками державних і комунальних закладів загальної середньої освіти, які досягли пенсійного віку та яким виплачується пенсія за віком, трудових договорів строком від одного до трьох років.

Значну увагу обласна організація  Профспілки приділяє питанням правого захисту працюючих. Тільки протягом останніх двох років правовою службою обласного комітету надано близько двох тисяч безкоштовних консультацій з питань прийому та звільнення з роботи, відпусток, колдоговірної роботи, оплати праці тощо. Було складено близько ста позовних заяв, представлялись інтереси членів Профспілки в судах різних інстанцій. Сума коштів за рішенням судів виплачених членам Профспілки склала більш, як 70 тис. гривень.

Ще одним напрямом діяльності Профспілки як на обласному, так і на місцевому рівнях є культурно-масова робота. Традиційними стали обласні туристичні змагання педагогів за фінансової підтримки Профспілки, участь в яких беруть команди- переможці територіальних змагань.

За останні три роки  майже 60 відсотків членів Профспілки були охоплені туристично-екскурсійними поїздками  в Товтри, Хотин, Сатанів, Бакоту, Кам'янець-Подільський, Самчики, Хмельницький, Львів, Почаїв, Київ, Межигір'я, Прикарпаття, Закарпаття, Меджибіж, Вінницю, Тернопіль, Чернівці та інші історичні місця, що організовували культурно-масові комісії профкомів з залученням коштів профспілкового бюджету.

Членські організації у співпраці з органами державної влади та місцевого самоврядування, роботодавцями здійснювали заходи  щодо оздоровлення дітей членів Профспілки, яке проводиться у  позаміських дитячих закладах, санаторіях, базах відпочинку, літніх мовних таборах, наметових містечках, закладах з денним перебуванням. За межами області оздоровлення дітей проводилось на узбережжях Чорного та Азовського морів, в Карпатах, в Польщі.

Місцевий.

До компетенції первинних профспілкових організацій належать питання соціально-економічного і трудового характеру, що погоджується керівниками закладів освіти з виборними органами профспілки.

Питання і документи

Підстава

1.

Правила внутрішнього трудового розпорядку (ВТР)

Ст.142 КЗпП України

п.49.6 Статуту Профспілки працівників освіти і науки України

2.

Попередній та остаточний розподіл навчального навантаження

П.63 Інструкції про порядок обчислення заробітної плати працівників освіти

3.

Розклад уроків (якщо передбачено колдоговором та правилами ВТР навчального закладу)

п.49.4 Статуту Профспілки

4.

Графіки робочого дня і змінності техперсоналу

П.21 Типових правил ВТР

5.

Залучення працівників у виняткових випадках до роботи у святкові, вихідні дні та до надурочних робіт

Ст.71 КЗпП України

6.

Графіки відпусток

Ст.79 КЗпП України

7.

Звільнення працівників за ініціативою адміністрації з підстав, передбачених п.1 (крім ліквідації організації) п.п.2-5-7 ст.40

П.п.2,3 ст.41 КЗпП України, тобто при:

П.1 ст.40 – скороченні штатів, реорганізації;

П.2 ст.40 – невідповідності посаді внаслідок недостатньої кваліфікації, або здоров’я;

П.3 ст.40 – систематичного невиконання без поважних причин посадових обов’язків;

П.4 ст.40 – прогули без поважних причин;

П.5 ст.40 – незаявленні на роботу більше 4-х місяців внаслідок хвороби (крім особливого списку);

П.7 ст.40 – появі на роботу в нетверезому стані;

П.2 ст.41 – винних діях при обслуговуванні матеріальних цінностей, якщо вони дають підстави для втрати довір’я;

П.3 ст.41 – аморальному вчинку, несумісному з виховними функціями.

Ст.43 КЗпП України

8.

Накладення дисциплінарних стягнень на членів профкому (на голову профкому – погодження вищестоящого профспілкового органу)

Ст.252 КЗпП України

ст..41 Закону України "Про профспілки…"

9.

Звільнення членів профкому (також необхідна згода вищестоящого профспілкового органу)

ст..41 Закону України "Про профспілки…"

10.

Заходи з охорони праці та техніки безпеки

Ст.161 КЗпП України

11.

Тарифікаційні списки

П.4.Додатки 1,2,3 Інструкції про порядок обчислення зарплати працівників освіти.

ст..38 Закону України "Про профспілки…"

12.

Перелік працівників із числа адміністративно-господарського, навчально-допоміжного персоналу, які мають право на підвищення окладів

П.31 тієї ж Інструкції (на 15-25%)

13.

Доплати за суміщення професій (посад), розширення зони обслуговування чи збільшення обсягів виконуваних робіт

П.52 там же

14.

Положення про преміювання, розміри матеріальної допомоги та премій працівникам та керівникам установ

П.53 там же

15.

Перелік робіт, на які встановлюється доплата за важкі і несприятливі умови праці, атестація робочих місць, розмір доплат за видами робіт

Додаток № 9 до цієї ж Інструкції

На посилення соціально-економічного захисту спілчан спрямована робота по забезпеченню конструктивного та ефективного діалогу при прийнятті колективних договорів в навчальних закладах.

Через механізм колективно-договірного регулювання в закладах вирішуються питання в сфері зайнятості, робочого часу і часу відпочинку (напр. додаткові відпустки), оплати і охорони праці, правового захисту працівників тощо.

P.S.

Можновладці про Профспілку

Джозеф Байден (46 Президент США):

«Америка була створена середнім класом, а середній клас створили профспілки. Профспілки зміцнюють працівників. Вони вирівнюють шанси.

Вступ до профспілок – це вибір працівників – і крапка. Ні залякувань, ні примусу, ні погроз, ні антипрофспілкової пропаганди не має бути. Жоден керівник не має висувати працівникам претензії щодо їхніх профспілкових уподобань. Тобто кожен працівник має мати вільний і справедливий вибір щодо вступу до профспілок.

Я чітко дав зрозуміти, коли балотувався, що політика моєї адміністрації полягатиме в підтримці профспілок і права на ведення колективних переговорів».

                                                           Правова служба обкому Профспілки

Коментарі:
Залишати коментарі можуть тільки авторизовані відвідувачі.